X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Wyjazd grupowy 10% zniżki!

Planujesz wyjazd w większej grupie?
Wybierz sprawdzonego partnera!
Specjalna oferta przygotowana
Dla większych grup
Od 10 do 100 osób!

Wyjazd rodzinny 15% zniżki!

Szukasz polisy dla całej rodziny?
Najlepsza ochrona w dobrej cenie
Dla Ciebie i Twoich bliskich
KL, OC, NNW, koszty ratown. i inne
Aktywny wypoczynek z rodziną

Sport i rekreacja

Lubisz aktywnie wypoczywać na stoku
Narty lub snowboard za granicą?
Szukasz odpowiedniej ochrony?
KL, OC, NNW, koszty ratown. i inne
Ta polisa jest dla Ciebie

Zwrot kosztów za:

niewykorzystany karnet zjazdowy
zamknięcie tras zjazdowych
niewykorzystanie wypożyczonego
sprzętu sportowego
W opcji Warta SKI Plus!

Korzyści

Ubezpieczenie turystyczne onlineSzybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu
Ubezpieczenie turystyczne przez InternetBez wypełniania tradycyjnych druków - formularze online
Zamów ubezpieczenie turystyczne przez InternetZamów gdziekolwiek jesteś - 24 h/doba,
7 dni w tygodniu
Czytaj artykuły o ubezpieczeniu turystycznymDowiedz się więcej o ubezpieczeniach z artykułów online

Narciarskie barwy, czyli co oznaczają poszczególne kolory szlaków

Data dodania: 2021-12-08

Narciarskie trasy posiadają kolorystyczne oznaczenia, wynikające z poziomu trudności. Bardzo ważne, aby wybierać tylko te, do których jesteśmy naprawdę przygotowani. Poważne upadki i kontuzje są codziennością na stoku, dlatego nie warto przyczyniać się do powstawania kolejnych.

Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę na stoku, wybierzmy zielone trasy, a wraz z rozwojem przechodźmy kolejno przez niebieskie, czerwone i czarne. W Polsce barwa jest odzwierciedleniem przede wszystkim kąta nachylenia stoku, ale również ukształtowania terenu czy znajdujących się w pobliżu trasy obiektów. Zanim wjedziemy na dany stok upewnijmy się, którą trasą powinniśmy zjechać i z którą sobie poradzimy.
 

Jedź bezpiecznie z polisą

Na zielono

Na najniższym poziomie znajdują się zielone trasy, które uznawane są za bardzo łatwe. Jeżeli jest to nasz pierwszy wyjazd na narty, to zdecydowanie powinniśmy rozpocząć od tych właśnie szlaków. Wyznaczone „drogi” narciarskie są szerokie i cechuje je niski kąt nachylenia. Podczas pierwszych zjazdów chcemy mieć pewność, że w każdej chwili będziemy mogli się zatrzymać i że nie nabierzemy zbyt dużej, niebezpiecznej dla nas prędkości. Zielone szlaki są odpowiednie dla osób początkujących oraz dla dzieci. Nie spotkamy się tu z szusującymi snowboardzistami ani narciarzami, więc spokojnie będziemy mogli doskonalić podstawowe umiejętności. Średnie nachylenie zielonych tras wynosi mniej niż 15%, a więc około 9°.
 

Na niebiesko

Nieco bardziej zróżnicowane trasy oznaczono niebieskim kolorem. Są to nadal łatwe trasy, które będą idealne dla preferujących spokojną jazdę narciarzy, którzy chcą przyjemnie spędzić czas na stoku bez zbyt dużej dozy ryzyka. Do tych tras powinny przygotować się rodziny z dziećmi. Stopień nachylenia jest wyższy niż na bardzo łatwych trasach, a więc nie będzie dla nas problemem nabranie większej prędkości. Przeciętni fani zimowych sportów wybiorą właśnie ten poziom, gdyż kolejny zalicza się już do trudnych. Niebieskie trasy cechuje średnie nachylenie o wartości w przedziale 17-21% czyli 10-12°. Szlaki są idealnym miejscem dla tych, którzy chcą doskonalić swój styl jazdy i które w przyszłości zamierzają przerzucić się na trudniejsze odcinki.
 

Na czerwono

Czerwone trasy są uznawane za trudne, a więc zdecydowanie nie znajdziemy tu początkujących w sztuce narciarstwa osób. Jeżeli znudziły nam się niebieskie trasy, które nie mają przed nami już żadnych tajemnic i nie są żadnym wyzwaniem, możemy spróbować swoich sił na czerwonych szlakach. Warto jednak podczas pierwszych zjazdów sprawdzić teren i dowiedzieć się, które miejsca mogą stwarzać zagrożenie. Każdy kolejny zjazd będzie dla nas łatwiejszy i przybliży nas do pokonywania najtrudniejszych odcinków. Czerwone trasy wymagają wysokich umiejętności, dlatego nie powinniśmy nabierać zbyt dużych prędkości. Nachylenie na tego typu stokach wynosi 21-29%, to jest 12-16°.
 

Na czarno

Do najgorszych, określonych mianem bardzo trudnych, należą czarne trasy. Tutaj z pewnością spotkamy jedynie najlepszych narciarzy i snowboardzistów. Zanim zdecydujemy się na tego typu wyzwanie powinniśmy odpowiednio się przygotować. Warto skompletować dobry sprzęt, który ułatwi jazdę i poradzi sobie z niedoskonałościami terenu. Możemy bowiem natrafić po drodze na grudy lodu, muldy i ukryte dołki. Niespodziewane ostre zakręty także mogą być tutaj normą. Spotkamy się tutaj z nachyleniem wynoszącym ponad 29%, a więc 16°.

Porównaj ubezpieczenia


Niezależnie od tego, która z tras jest dla nas odpowiednia, zawsze musimy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Dotyczy to sytuacji, gdy poszkodowanymi mogą zostać osoby trzecie, jak i my sami. Z pewnością nie zaszkodzi również właściwe ubezpieczenie. Polisa narciarska zapewnia pokrycie kosztów leczenia i może obejmować ubezpieczenie sprzętu oraz odpowiedzialności cywilnej. W niepewnych warunkach będzie to najpewniejszym zabezpieczeniem.

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2022

Home     -     Regulamin     -     Polityka prywatyności     -     O nas     -     Kontakt     -     Ubezpieczenie na narty
Generali Warta AXA Signal-Iduna ERV - Europäische Reiseversicherung AGTU Europa
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź