X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Sport i rekreacja

Lubisz aktywnie wypoczywać na stoku
Narty lub snowboard za granicą?
Szukasz odpowiedniej ochrony?
KL, OC, NNW, koszty ratown. i inne
Ta polisa jest dla Ciebie

Samodzielny wybór

Nie chcesz gotowych rozwiązań?
Sam wybierz zakres
Sam ustal sumy ubezpieczenia
Sam modyfikuj cenę swojej polisy
Online - ochrona już od jutra!

Zwrot kosztów za:

niewykorzystany karnet zjazdowy
zamknięcie tras zjazdowych
niewykorzystanie wypożyczonego
sprzętu sportowego
W opcji Warta SKI Plus!

Wyjazd rodzinny 15% zniżki!

Szukasz polisy dla całej rodziny?
Najlepsza ochrona w dobrej cenie
Dla Ciebie i Twoich bliskich
KL, OC, NNW, koszty ratown. i inne
Aktywny wypoczynek z rodziną

Korzyści

Ubezpieczenie turystyczne onlineSzybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu
Ubezpieczenie turystyczne przez InternetBez wypełniania tradycyjnych druków - formularze online
Zamów ubezpieczenie turystyczne przez InternetZamów gdziekolwiek jesteś - 24 h/doba,
7 dni w tygodniu
Czytaj artykuły o ubezpieczeniu turystycznymDowiedz się więcej o ubezpieczeniach z artykułów online

Jak poruszać się po stoku?

Przed rozpoczęciem jazdy na nartach czy snowboardzie warto poznać podstawowe zasady poruszania się po stoku, zwłaszcza, jeśli jest on oblegany przez turystów. W tym celu prawie 50 lat temu wprowadzono Kodeks FIS stworzony przez Międzynarodową Federację Narciarską. Dokument ten jest swego rodzaju dekalogiem, którego powinien przestrzegać każdy narciarz bez względu na miejsce, w którym uprawia ten sport. Reguły zapisane w Kodeksie obowiązują bowiem zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Przyjrzyjmy się wymienionym w nim regułom.

bezpieczeństwo na stoku z polisą
źródło: materiały własne

  1. Wzgląd na innych narciarzy
    Zawsze przebywając na stoku powinniśmy mieć na względzie nie tylko własne dobro i bezpieczeństwo, ale także komfort innych narciarzy korzystających z tego stoku. Wybierając trasę i technikę zjazdu musimy wziąć pod uwagę to, czy realizując swoje zamiary nie stworzymy zagrożenia dla pozostałych. Czynnik ten ma również znaczenie podczas wyboru sprzętu, na którym zamierzamy jeździć.

  2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy
    W zależności od naszych umiejętności, predyspozycji fizycznych, a także liczby osób znajdujących się na stoku dostosowujemy swoją prędkość. Jeśli stok będzie zatłoczony, a my będziemy zjeżdżać zbyt szybko, możemy stracić kontrolę nad nartami i spowodować wypadek. Manewry przy zbyt dużej liczbie osób są utrudnione i niebezpieczne.

    Nawet przy ostrożnej i niezbyt szybkiej jeździe wypadki się zdarzają. Nie zawsze jesteśmy w stanie zapanować nad sprzętem, zauważyć wszystkie nierówności w nawierzchni stoku oraz przewidzieć ruchy narciarzy. Warto zatem dodatkowo się zabezpieczyć, wykupując ubezpieczenie narciarskie, które zapewni nam pokrycie kosztów leczenia i da ochronę OC, jeśli spowodujemy szkodę współużytkownikowi trasy.

  3. Wybór śladu zjazdu
    Zasada ta mówi o tym, że narciarz mający przed sobą inne osoby, powinien wybrać taki tor zjazdu, aby umożliwić swobodne kontynuowanie jazdy temu narciarzowi. Należy pamiętać o regule, według której „narciarz znajdujący się 'przed' lub 'niżej' zawsze ma pierwszeństwo”. Nie jest on bowiem w stanie kontrolować wszystkich ruchów osób jadących za nim.

  4. Wyprzedzanie
    Dozwolone są wszystkie rodzaje wyprzedzania jadących turystów lub omijania znajdujących się w bezruchu. Możemy przejechać zarówno górą, jak i dołem, a także z prawej lub lewej strony. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od wyprzedzanego, aby nie blokować jego ruchów.
     

  5. Obowiązki narciarza znajdującego się niżej i przecinającego teren
    Zarówno jazda w poprzek stoku, jak i rozpoczynanie korzystania ze stoku stwarzają dodatkowe zagrożenie dla jeżdżących tam narciarzy. Przed wykonaniem któregoś z tych ruchów koniecznie należy upewnić się, czy manewr ten nie spowoduje kolizji.

Polisa na wszelki wypadek

  1. Pozostawanie na trasie
    Każde zatrzymanie się na stoku stwarza zagrożenie dla jadących za nami. Jeśli więc nie ma konieczności stawania na szlaku, powinniśmy zjechać na bok i dopiero tam wyhamować. Szczególnie niebezpieczne jest zatrzymywanie się na zwężeniach oraz tuż za zakrętami, czyli tam, gdzie widoczność i manewr ominięcia może okazać się trudny lub niemożliwy dla znajdujących się wyżej narciarzy.

  2. Podchodzenie
    Poruszanie się w górę stoku zawsze niesie niebezpieczeństwo dla osób jadących w dół, jak i tych, którzy zmierzają w przeciwnym kierunku. Dlatego też poruszanie się w inny sposób niż zjazd na nartach powinien odbywać się poboczem lub nawet zupełnie poza trasą w momencie złej widoczności. Także osoby schodzące pieszo ze stoku powinny robić to przy brzegu stoku. Nigdy środkiem!

  3. Przestrzeganie znaków
    Podobnie jak na drodze, tak na stoku obowiązują pewne oznaczenia, których każdy narciarz powinien przestrzegać. Pierwszym oznaczeniem, z jakim będziemy mieli do czynienia to oznakowanie tras. To według niego dobieramy trudność stoku do naszych umiejętności. Szlaki oznaczane są kolorami: niebieskim, czerwonym oraz czarnym. Również na trasie możemy spotkać się z różnymi oznaczeniami, m.in. informującymi o zagrożeniu lawinowym, zwężeniu stoku lub końcu trasy.

  4. Zachowanie się przy wypadkach
    Przepis ten zobowiązuje każdego narciarza do udzielenia pierwszej pomocy, zabezpieczenia miejsca wypadku i wezwania odpowiednich służb ratowniczych. Ucieczka z miejsca wypadku (podobnie jak w ruchu drogowym) będzie traktowana jak wykroczenie.

  5. Stwierdzenie tożsamości
    Jeśli byliśmy świadkami lub uczestnikami wypadku na stoku, zobowiązuje nas to do podania swoich danych osobowych i uczestniczenia w procedurach mających na celu wskazanie sprawcy i pociągnięcia go do odpowiedzialności.

Znajdź polisę dla siebie

Dzięki powyższym przepisom korzystanie ze stoku będzie bardziej komfortowe i bezpieczne. Nie każdy narciarz jednak przestrzega tych ustaleń. Co gorsza, nie każdy wie, że takie przepisy zostały wprowadzone w życie. Chociaż nie mają mocy prawnej, powinny być podstawą do użytkowania szlaków narciarskich dla każdego miłośnika sportów zimowych.


Redakcja portalu:

Ubezpieczenienarciarskie.pl

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2024

Home     -     Regulamin     -     Polityka prywatyności     -     O nas     -     Kontakt     -     Ubezpieczenie na narty
Generali Warta AXA Signal-Iduna ERV - Europäische Reiseversicherung AGTU Europa
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź